Badanie Spirometryczne

W Szkole odbyło się badanie spirometryczne, które jest jedną z podstawowych metod pomiaru sprawności wentylacyjnej płuc, w tym objętości czynnościowej. Badanie to stosowane jest m.in. przy diagnostyce astmy oskrzelowej, która jest najczęstszą chorobą przewlekłą występującą u dzieci. Badanie było wykonywane w ramach projektu Katedry i Zakładu Epidemiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, przez lek. Agnieszkę Jarosińską, we współpracy z panią logopedą mgr Elżbietą Kwietniowską-Strozik. Wcześniejsza czynna współpraca Szkoły z Katedrą Epidemiologii SUM w Katowicach miała miejsce w latach 2004 i 2018 przy realizacji badań dotyczących astmy wieku dziecięcego, w tym międzynarodowego projektu naukowego Global Asthma Network dotyczącego astmy, objawów ze strony układu oddechowego oraz chorób alergicznych .

Data wytworzenia: 2020-03-03 15:43 Autor: E.Kwietniowska-Strozik Data publikacji: 2020-03-03 15:43 Osoba udostępniająca na stronie: A. Makarewicz Data ostatniej modyfikacji: 2020-03-03 Osoba modyfikująca: