Na …autostradzie dźwięku

29.10.2015 r. uczniowie klasy 5a oraz 3.12.2015 r. uczniowie klasy 6b wraz z p. Marią Oszczyk udali się na interaktywną wystawę „Autostrada dźwięku”. Została ona przygotowana w ramach projektu edukacyjnego „Instytut Odkrywania Tajemnic” z siedzibą w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (ul. Uniwersytecka 4).

Dla odwiedzających wystawę przygotowano widowiskowe eksperymenty, ekspozycja składała się z 22 interaktywnych stanowisk.

Dzieci poznawały zagadnienia poświęcone dźwiękowi i akustyce, wzięły udział

w eksperymentach, które odpowiadały na pytania: Czy można zobaczyć falę dźwiękową?

Jak malować dźwiękiem? Po co nam dwoje uszu? Co to jest kopuła szeptów?

W czasie zwiedzania nasi przyrodnicy mieli możliwość:

• dowiedzieć się jak rozchodzi się fala dźwiękowa,
  • sprawdzić jak zachowują się fale dźwiękowe w różnych środowiskach,
  • przekazać sobie bezgłośnie informacje,
  • sprawdzić swój słuch,
  • dowiedzieć się, jakie są granice słyszalności człowieka,
  • jak drga pudło rezonansowe skrzypiec,
  • jak powstaje charakterystycznie zmieniający się dźwięk jadących na sygnale karetek
  • czy dźwięk rozchodzi się w próżni,
  • a nawet za pomocą fali dźwiękowej zburzyć piramidę z puszek.

Okazało się, że interaktywne eksponaty zachwyciły uczniów do tego stopnia, że z żalem opuszczali wystawę.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Data wytworzenia: 2015-10-29 Autor: M Oszczyk Data publikacji: 2015-10-29 00:01 Osoba udostępniająca na stronie: A. Makarewicz Data ostatniej modyfikacji: 2017-10-29 Osoba modyfikująca: